Menu

Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Strategii

Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Strategii jest unikatowym w polskich warunkach think tankiem skoncentrowanym na identyfikacji, analizie i rekomendowaniu optymalnych rozwiązań najważniejszych problemów o charakterze strategicznym dla współczesnej Polski i przyszłych pokoleń Polaków. Obszarem działalności Instytutu są kluczowe systemy funkcjonowania państwa polskiego decydujące o jego bezpieczeństwie narodowym w ujęciu perspektywicznym i długofalowym.

shc
Autor

Andrzej Kozłowski

Ekspert Fundacji Instytutu Bezpieczeństwa i Strategii

Ekspert FIBiS dr Andrzej Kozłowski wziął udział w trzeciej edycji Digital Sherlocks w Londynie organizowanym przez The Atlantic Council’s Digital Forensic Research Lab. Dwudniowe wydarzenia miało na celu przybliżenie uczestnikom kwestii związanych z dezinformacją i propagandą w Internecie. Tematyka obejmowała również kwestie związane z cyberbezpieczeństwem czy OSINT-em. W spotkaniu wzięło udział ponad 400 osób z 63 krajów położonych na 6 kontynentach.

Organizatorzy wydarzenia, poza chęcią przybliżenia problemu czym jest dezinformacja, dążą również do zbudowania społeczeństwa odpornego na fake newsy. Bardzo interesująca była formuła przygotowana przez Atlantic Council. Wydarzenia składało się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna obejmowała m.in. wykład Nathaniela Gleichera, który zarysował model cyberbezpieczeństwa Facebooka oraz sposób wykrywania przez niego operacji informacyjnych. Bardzo ważne było również wystąpienie szefa Atlantic Council Freda Kempe, który mówił o konieczności walki z problemami wewnętrznymi, takimi jak np. korupcja. Jego zdaniem musi to być taki sam priorytet jak obrona przeciw zagranicznej interwencji. W opinii Kempe, konieczna jest zbudowanie ponadnarodowej społeczności podobnie myślących ludzi. Dzisiaj jest to konieczne, żeby zmierzyć się z największymi wyzwaniami dla demokracji, wśród których wymienił również rozwój technologiczny. Niestety przyjęliśmy, że Internet i inne innowacyjne wynalazki posłużą do promocji demokracji. Stało się jednak inaczej i państwa autorytarne wykorzystały je do swoich celów.
Drugi dzień rozpoczął się do video-wywiadu z Iyadem el-Baghdadim i dotyczył morderstwa Jamala Khasoggiego. El-Baghdadi mówił ze swojej kryjówki w Norwegii, po tym jak otrzymał ostrzeżenie od CIA, że jego życie może być zagrożone. Palestyńczyk, który przyjaźnił się z zamordowanym dziennikarzem, ujawnił, że ten tydzień przed swoją śmiercią mówił mu o pomyśle założenia organizacji, która będzie ujawniać propagandę państw autorytarnych. Na koniec zaapelował do dziennikarzy, żeby w swojej pracy nie podchodzili w taki sam sposób do reżimów demokratycznych i autorytarnych, ponieważ zostaną zmanipulowani. Następne na scenie wystąpił Roman Dobroktow z Bellingcat, który opowiedział o próbie zabójstwa Siergieja Skripala. Podczas swojego wystąpienia dość sceptycznie ocenił umiejętności rosyjskiego wojskowego wywiadu, porównując agentów GRU do Johnn’ego Englisha.
Na koniec konferencji wystąpił Eliot Higgins – założyciel Bellingcat, który opowiedział w jaki sposób wykorzystuje otwarte źródła informacji do opisywania wojny w Syrii, a w szczególności danych o nalotach i liczbie ofiar. Wśród interesujących dyskusji z pewnością warto zwrócić uwagę na wymianę informacji i doświadczeń na temat dezinformacji przed i w trakcie wyborów parlamentarnych w różnych zakątkach świata.
Druga część wydarzenia obejmowała część praktyczną. Ta ostatnia była najciekawsza i skupiała się na analizie zdjęć satelitarnych, rozpoznawaniu botów na Twitterze, rozróżnianiu rodzajów broni oraz klasyfikowaniu operacji informacyjnych przez Facebooka. Amerykański gigant definiuje operacje informacyjne jako skoordynowane działania mające na celu zmanipulowanie debaty publicznej w celu osiągnięcia strategicznego celu. Te właśnie ostatnie ćwiczenia polegające na identyfikacji operacji informacyjnych wzbudziły najwięcej kontrowersji. Większość osób nie rozumiało sposobu usuwania treści przez tę platformę.

Wydarzenie to było bardzo ciekawym doświadczeniem. Liczne grono zainteresowanych pokazuje, że łączenie praktycznych aspektów walki z dezinformacją z teoretycznymi dyskusjami powinno mieć miejsce częściej.

Facebook Twitter LinkedIn